Skip to main content

Madeira i advent

med Funchal
  • Nyhet

I Atlanten, 60 mil från Afrikas västkust och 100 mil från Lissabon, ligger den portugisiska pärlan Madeira. Med sitt behagliga subtropiska klimat, sin rika flora och vackra, skiftande natur med höga berg och sagolik grönska är ön en drömdestination. Här frodas färgsprakande blommor, exotiska frukter och de druvor som blir till det berömda Madeiravinet.

Under vår adventsresa upplever vi öns unika atmosfär när den kläs i sin festligaste skrud. Vi besöker traditionella julmarknader fyllda med hantverk, lokala delikatesser och glittrande dekorationer. Utflykterna tar oss också genom Madeiras vackra landskap, där vi njuter av öns charm och får en smak av dess unika jultraditioner.

Programmet i korthet

Dag 1: Flyg till Funchal. Incheckning på vårt hotell. (M)
Dag 2: Utflykt Västra Madeira med Cabo Girão (F,L,M)
Dag 3: Ledig dag. Julbelysningen i Funchal tänds (F,M)
Dag 4: Stadspromenad i Funchal (F,M)
Dag 5: Heldagsutflykt Östra Madeira med Pico de Ariero (F,L,M) 
Dag 6: Ledig dag att upptäcka Madeira på egen hand alt. levadavandring till Referta Castelejo (F,M)
Dag 7: Halvdagsutflykt bästa utsiktsplatserna (F,M)
Dag 8: Buss till flygplatsen. Flyg hem. (F)

F=Frukost    L=Lunch    M=Middag

100% KLIMATKOMPENSERAT!

Full klimatkompensation ingår i priset för resan.

Beräknad klimatpåverkan per resenär är 0,43 ton koldioxid.

Läs mer om vårt klimat- och miljöarbete »

Höjdpunkter

  • Julstämningen i Funchal
  • Vandring med storslagen utsikt
  • Winstons Churchills pittoreska fiskeby
  • Enastående vacker natur!
  • Cabo Girão, en av de högsta klipporna i Europa
  • Fler bilder

Ingår & tillägg

I priset ingår

  • Guide
  • Whispers
  • Flyg Funchal t/r inkl flygskatter & 1 incheckat bagage
  • Transfers med buss
  • Logi i 2-bäddsrum med dusch/wc mot poolen (7 nätter i Funchal)
  • 7 frukostar, 2 luncher, 7 middagar (varav 1 avskedsmiddag lokal restaurang)
  • Stadspromenad i Funchal inkl. provning av två madeiraviner samt tropiska frukter
  • Heldagsutflykt till västra Madeira inkl. lunch med dryck
  • Inträde till Cabo Girão
  • Heldagsutflykt östra Madeira inkl. lunch med dryck
  • Halvdagsutflykt till de bästa utsiktsplatserna

Tillägg

  • Enkelrum 4 145:-
  • Avbeställningsskydd via Gouda

Utflykter

  • Levadavandring
    Levadavandring Levadapromenad längs Levada do Castelejos. Denna enkla och charmiga vandring tar sin början i Referta och tar dig med på en resa som slutar i den pittoreska byn Castelejo by Cruz. Under promenaden längs stigarna kommer du inte bara få njuta av den fridfulla atmosfären utan även beundra bönderna som odlar sin mark här och beundra några av byarna på norra kusten.
    Halvdag, max 4 timmar.
    Pris: 300:-

Dagsprogram

  • Dag 1: Flygresa till Funchal

    Under dagen landar vi på Madeiras internationella flygplats i Funchal. Här väntar en buss på att ta oss vidare till vårt 4-stjärniga hotell, Quinta Penha Franca Mar, vårt "hem" under hela vår vistelse. Hotellet ligger nära Funchals city center. 

    Funchal sett från havet Foto: Turismo de Portugal
  • Dag 2: Västra Madeira

    Genom vinodlingar går vår färd vidare till Cabo Girão, Europas högsta havsklippa, som reser sig 580 m.ö.h. Från den hängande glasplattformen bjuds vi på kittlande vyer! Via badorten Ribeira de Brava och Madalena do Mar, som omges av bananplantage, tar vi oss upp till platån Paúl da Serra som påminner lite om det skotska höglandet (1500 m ). Vi njuter av vacker utsikt över den gröna dalen i Rabaçal och fortsätter över bergen ner till kustbyn Porto Moniz i öns nordvästra hörn som är känd för sina naturliga bergsbassänger, modellerade av vulkaner.

    Vi följer nu kusten österut förbi Seixal mot São Vicente, en spektakulär väg som på sina ställen svänger ut på avsatser i den branta bergväggen och passerar genom ett vattenfall. Här får vi tillfälle att äta lunch och smaka på den lokala gastronomin. Efter vårt stopp i São Vicente kommer vi till Encumeada utsiktsplats på 1000 meters höjd, varifrån vi har härlig utsikt över såväl nord- som sydkusten. 

    Cabo Girão Foto: Pixabay
  • Dag 3: Ledig dag

    Julmarknaderna i Funchal är en magisk upplevelse där stadens gator fylls med traditionellt hantverk, lokala delikatesser och glittrande dekorationer. Atmosfären är festlig och inbjudande, med doften av pepparkakor och kastanjer i luften. Julljusen, som är en av höjdpunkterna, tänds för första gången idag och förvandlar hela Funchal till ett gnistrande vinterparadis. Det är en oförglömlig start på julfirandet!

    Funchal i juletid från ovan Foto: Francisco Correia, Visit Madeira
  • Dag 4: Stadspromenad i Funchal

    Idag ska vi bekanta oss med Funchal, vars eleganta prägel och branta kullerstensgränder för tankarna till Lissabon. Ca 110 000 invånare bor i staden, som sägs ha fått sitt namn efter funcho, portugisiska för fänkål. Vi inleder i den livliga saluhallen Mercado dos Lavradores, där rader med exotiska blommor och frukter, grönsaker och nyfångad fisk skapar en fantastisk palett av färger och dofter. Här får vi möjlighet att smaka på några tropiska frukter och två madeiravin.

    Vår promenad går vidare längs med mysiga gränder och torg, genom historiska kvarter och utmed den myllrande marinan, stadens nav. Med projektet "Portas Pintadas" (målade dörrar) har detta urbana scenario blivit ännu mer attraktivt. Konstnärssamfundet bjöds in att göra om på byggnadernas dörrar och fasader, och förvandla detta område till ett konstgalleri utomhus. Vi passerar praktfulla residens och landmärken som katedralen Sé och monumentet över Gonçalves Zarco, som tillskrivs upptäckten av Madeira.

    En av de målade dörrarna i Funchal Foto: Pixabay
  • Dag 5: Östra Madeira

    Vi börjar vår utflykt med att åka upp till Madeiras tredje högsta topp, "Pico do Arieiro" (1810 m), och njuta av en fantastisk utsikt över hela ön. Vid naturorten Ribeiro Frio (Cold River) tar vi en kort promenad till utsiktspunkten "Balcões" och fortsätter sedan vår resa förbi Faial, upp till Santana. Här får du besöka de karakteristiska halmhusen. Lunch kommer att serveras under detta stopp.

    På vägen längs den norra kusten passerar vi Porto da Cruz, en liten by intill den imponerande Penha d`Águia, eller "Eagles rock" – en majestätisk klippa med panoramautsikt över havet. Vi korsar sedan till den sydliga kusten, riktad mot den östra delen av ön och Ponta de São Lourenço. Här möts vi av ett torrare landskap, men präglat av varma färger på jorden och klipporna, vilket ger en kontrast till resten av ön. Vi avslutar med en vacker utsikt över Baia D'Abra innan vi återvänder till hotellet efter en dag full av spektakulära landskap och sevärdheter.

    Santana Foto: Shutterstock
  • Dag 6: Ledig dag alt. utflykt levadavandring

    Denna dag är fri att njuta på egen hand - alternativt följa med på en halvdags levadavandring (tillägg).

    Levadavandring halvdag (max 4 timmar) Pris 300:-

    Följ med på en levadapromenad längs Levada do Castelejos. Denna enkla och charmiga vandring tar sin början i Referta och tar dig med på en resa som slutar i den pittoreska byn Castelejo by Cruz. Under promenaden längs stigarna kommer du inte bara få njuta av den fridfulla atmosfären utan även beundra bönderna som odlar sin mark här och beundra några av byarna på norra kusten. Eftermiddagen fri.

    Härliga vyer från Levada do Castelejo Foto: Turismo de Portugal
  • Dag 7: De bästa utsiktsplatserna

    Den första utsiktsplatsen blir vid Pico dos Barcelos (350 m), en nyrenoverad plats med fantastisk utsikt över Funchal och hela stadsbukten. Därefter fortsätter vi upp till Eira do Serrado (1094 m), som erbjuder en storslagen panoramavy över Madeiras högsta toppar och den spektakulära Nunnornas Dal, "Curral das Freiras," som ligger 600 meter nedanför utsiktsplatsen. Här kommer vi även att smaka på den lokala körsbärslikören Ginja.

    Nästa stopp är Monte, den mest berömda förorten till Funchal och platsen där turismen på Madeira tog sin början i början av 1800-talet. Efter en kort promenad genom Montes vackra trädgårdar besöker vi kyrkan "Vår Fru av Monte." Här finns även möjlighet att prova ett av öns äldsta transportmedel – slädarna, som glider 2 km ner till Livramento.

    På eftermiddagen är du fri att utforska på egen hand.

    Kvällen avslutas med en avskedsmiddag på en lokal restaurang, där vi njuter av typiska rätter från det madeiranska köket tillsammans med andra lokala specialiteter. Efter middagen tar vi en kort tur för att beundra Funchals vackra julbelysning innan vi återvänder till hotellet.

    Monte Foto: Shutterstock
  • Dag 8: Flygresa från Funchal

    Efter en härlig vecka på Europas Hawaii, är det dags att bege sig mot flygplatsen för avresa hem.

    Linbana till Monte Foto: Shutterstock

Avgångar & priser

AvresaAvreseortResmålLediga platserFrån pris

November 2025

29/11
Se avresetider
Köpenhamn, KastrupMadeira i advent (fr Köpenhamn), 8 d
Guide: Tord Larsson
Mer än 421 695:-BokaSe avresetider
29/11
Se avresetider
Stockholm, Arlanda
Direktflyg
Madeira i advent (fr Stockholm), 8 d
Guide: Tord Larsson
Mer än 423 695:-BokaSe avresetider

PRISVÄRDA HOTELL VID ANSLUTNING
Vi erbjuder subventionerade anslutningshotell i Stockholm, Malmö & Köpenhamn före eller efter resan - eller både och! 

Quality Hotel Arlanda, Stockholm

Comfort Hotel Copenhagen Airport, Köpenhamn

Quality Hotel View, Malmö

Hälsokrav Flyg
Generellt sett är våra resor inte anpassade för personer med rörelsesvårigheter. Vi besöker ofta äldre städer med stenbelagda gator. Städerna från förr byggdes också ofta på en kulle, vilket var praktiskt ur försvarssynpunkt, men det innebär å andra sidan att det kan finnas höjdskillnader. I många medeltida städer får bussen inte köra in, utan vi promenerar. Man måste kunna gå till sevärdheter på egen hand. På många av våra resor kan en dags besök till sevärdheter motsvara mer än 4 km till fots. Jörns guider kan avråda resenärer med rörelsesvårigheter att följa med på utflykter.


Kom ihåg att ha med bekväma skor på resan!

Karta

Hotell

Penha de França Mar, Funchal
Penha de França Mar är ett fyrstjärnigt hotell beläget i Funchal på Madeira, endast tio minuters promenad från stadens centrum. Hotellet erbjuder en familjär och romantisk atmosfär med grönska...

Mer information

Nedan kan du läsa några av de vanligaste frågorna vi får. Om du inte kan hitta svaret på din fråga, vänligen kontakta oss via info@jorns.se eller ring till oss på 0770 - 787 000.

  • Portugal - Pass & visum

    Svenska medborgare behöver inget visum för resor till Portugal. Kontrollera att ditt pass är giltigt även vid hemresan och att det inte är trasigt.

  • Portugal - Vaccination & hälsa

    Kontrollera gärna med Försäkringskassan och/eller ditt försäkringsbolag att du har reseförsäkring som gäller under resan. Om du inte redan har ett EU-kort från Försäkringskassan så glöm inte att beställa ett.
    Rekommendationer för vaccin förändras ständigt. Kontakta därför din läkare eller vaccinationscentral för aktuell information.

  • Portugal - Väder & klimat

    Portugal har ett medelhavsklimat och är ett av de varmaste länderna i Europa. I Azorerna och Algarve varierar klimatet från subtropiskt till tropiskt, medan bergsområdena i norr har snö.

  • Portugal - Valuta, växling & kreditkort

    Portugals valuta är Euro.
    Det går bra att växla hemma innan avresa eller på plats i Portugal. Det fungerar också att ta ut pengar i bankomater. Tänk på att banken kan ta en avgift vid uttag utomlands. Kolla med din bank innan avresa. Du kan betala med kort i de flesta större affärer och restauranger. Kom ihåg att kreditkort kan användas i mindre utsträckning utanför de större städerna.

  • Portugal - Transport & kommunikationer

    I Portugals större städer kan du enkelt ta dig runt med kollektivtrafik. Taxi tas vid taxistånden eller från gatan. Priset är betydligt högre om man åker nattetid på helger.

  • Portugal - Telefon & Internet

    Den internationella landskoden till Portugal är +351. Kontrollera gärna din mobiloperatörs priser innan avresa. De flesta städerna har internetcaféer där man kan koppla upp sig. Många hotell erbjuder wifi (gratis eller mot betalning).

  • Portugal - Shopping

    De mest köpta souvenirerna i Portugal är sardiner, snyggt förpackade konserverade sardiner, sardiner sydda i tyg och den portugisiska Dalahästen – Barcelostuppen. De stora varuhusen har vanligvis öppet hela dagarna medan mindre butiker kan hålla stängt mitt på dagen för siesta.

  • Portugal - Elektricitet

    230V samma som i Sverige, Adapter behövs inte.

  • Portugal - Tidsskillnad

    Portugal ligger en timma efter Sverige.

  • Portugal - Allmänt & blandat

    Dricks: Vanligtvis lämnar man dricks om man är nöjd med servicen och bemötandet. Ett riktmärke kan vara att lämna 1-2€ per person.
    Språk: Portugisiska

Nyhetsbrev
Nyhetsbrev
this is a picture of the number 2this is a picture of the number 6this is a picture of the number 5this is a picture of the number 4